Blog prensiplerim:
- Biriktikçe yazıyorum: tecrübe, bilgi, acı, mutluluk vs.
- "Bana da beklerim" tarzı yorumları içeriği ne olursa olsun yayınlamıyorum.
- Yorumlara vakit yaratabildikçe cevap yazıyorum.

12 Eylül 2016 Pazartesi

Yatay Geçiş Serisi #1 Yatay Geçiş Nedir? Kimler Yapabilir?

Selam Sevgili Okur,
Yatay geçiş işine daha ilk giriştiğim zamanlarda eğer geçiş yapabilirsem küçük bir kılavuz/tavsiyeler topluluğu şeklinde bir yazı dizisi hazırlama niyetindeydim. Eh, yatay geçiş yaptım ve bu sebeple burada bu yazının başındayım. Başlamadan önce size paylaşacağım yazı serisinden genel anlamda bahsedeyim.
Ekstra soru-cevap kısmı gibi bir bölüm eklemezsem tahminimce 4 yazıdan oluşacak bir seri olacak: Yatay geçiş tanıtımı, hazırlık süreci(tık tık), ingilizce şartı olan üniversitelere başvuracak adaylar için ingilizce muafiyet sınavlarına hazırlık kılavuzu(tık tık) ve son olarak rötuş yazısı mahiyetinde bir yazıyla seriyi tamamlama niyetindeyim. Hadi başlayalım :)

Yatay geçiş, Üniversite sınavından alınan puanla ya da başladığınız üniversitede 1. yılınızın sonunda elde ettiğiniz ortalamayla bir başka bölüm ya da başka bir üniversiteye yapılan geçiştir. Her üniversite YÖK tarafından belirlenen yatay geçiş kontenjanlarına sahiptir. Yatay geçiş kendi içinde 3'e ayrılır:

1) Üniversite sınavında aldığınız puanla yaptığınız tercihten memnun değilseniz ve seçtiğiniz bölümden başka bir bölüme ya da seçtiğiniz üniversiteden başka bir üniversiteye gitmek istiyorsanız sınav puanınızı kullanarak yatay geçiş yapabilirsiniz. Bu yatay geçiş türünde önemli olan, sınav puanınızın yeni tercihinizin taban puanının altında olmamasıdır.( Üniversite sınavı puanıyla(merkezi yerleştirme puanıyla) yapılan yatay geçiş hakkında ayrıntılı bilgim yok maalesef. Başka sitelerden daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.)

2) Ortalama ile yapılan yatay geçiş iki şekilde yapılabilir: Aynı üniversitede farklı bir bölüme ya da farklı bir üniversitede aynı bölüme. Ortalama ile yapılan yatay geçişte önemli olan birkaç şart vardır: Geçiş yapılacak programlar arasında en az %80 uyum, bitirdiğiniz sınıfta aldığınız not ortalamanız, üniversite sınavında alınan puanınız ve aranıyorsa ingilizce sınav puanınız ve/veya yetenek sınav puanınız.(Benim yaptığım yatay geçiş türü ortalama ile yapılan yatay geçiş olduğundan dolayı yazılarım bu konu hakkında olacak.)

3)Bu iki türe ek olarak, yurt dışında eğitim gören bir öğrenci iseniz ve başvuracağınız üniversite yurt dışından öğrenci kabul ediyorsa Türkiye'de bulunan bir üniversiteye yatay geçiş yapabilirsiniz. Bu yatay geçiş türü için Türkçe bilginiz, üniversitenin kabul ettiği denklik sınavlarından birinden aldığınız notunuz ve aranıyorsa ingilizce ve/veya yetenek sınav notlarınız gerekiyor.(Daha ayrıntılı bilgi için başka sitelere göz atmanızı tavsiye ederim.)

(Benim bahsettiğim yatay geçiş çeşitleri lisans eğitiminde yapılan yatay geçiş. Önlisansta da yatay geçiş yapılabiliyormuş fakat bu konu hakkında çok bilgi sahibi değilim.)(Lisans: 4 yıllık üniversite eğitimi, Önlisans: 2 yıllık üniversite eğitimi)

Yatay geçiş;
- Üniversite hayatınızda yalnızca 1 kere yapılabilir(tekrar yatay geçiş yapabilmek için yeni bir puanla yerleşmiş olmanız lazım.)(Benim başvuru yaptığım 2016 senesinde geçerli olan bir kural bu. Kuralların değişime uğrayabileceği ihtimalini unutmayıp YÖK'ün sitesine göz atmanızı tavsiye ederim.)
- Başvuru yapabilmek için lisans öğrencilerinin 2 yarıyıl(1. sınıf) bitirmiş olmaları zorunludur(hazırlık hariç)
- 4 yıllık bölümlerde son seneye yatay geçiş yapılamaz(yani en geç 2. sınıfın sonunda(3. seneye) yatay geçiş yapılabilir.)

Bahsettiğim bu yatay geçiş olayını üniversite sınavına girmiş, istediği puanı elde edememiş ve sınava da tekrar girmek istemeyen kişiler ya da yaptığı tercihten memnun kalmayıp ÖSYS puanlarıyla tekrar tercih yapmak isteyen kişiler için tavsiye edebilirim yalnızca. Eğer henüz üniversite sınavına girmemiş biriyseniz bu seriyi okumanızı gerektiren bir durum yok, sınavı atlattıktan sonra kafanızda alternatif oluşturmak için okuyabilirsiniz belki ama şimdi okumanız ancak kafanızı bulandırır. Yatay geçiş süreci çok kolay bir süreç olduğu için tercih edilen bir şey değil ve yatay geçiş çeşitlerinin yalnızca 3. çeşidi hariç diğer ikisinde üniversite sınavında aldığınız puan büyük öneme sahip. 2. seçenekte ne kadar yalnızca ortalamayla yapılıyormuş gibi bir his yaratsa da adaylar arasında sıralama yaparken üniversiteler ÖSYS puanınıza daha çok dikkat ediyor. Mesela, üniversiteye başvuran 2 aday düşünün ve yalnızca 1 kontenjan var:
Aday 1: ÖSYS puanı: 280, Not ortalaması: 3.9
Aday 2: ÖSYS puanı: 350, Not ortalaması: 3.5

Aday 1'in not ortalaması daha yüksek olmasına rağmen üniversite, Aday 2'yi seçecektir çünkü ikinci adayın ÖSYS puanı daha yüksektir(bizzat kendi başvurumda da gözlemlediğim bir durum). Bu sebeple henüz üniversite sınavına girmemişsen Sevgili Okurcum elindeki sınav fırsatını iyi değerlendir, sınavdan aldığın puanı yüksek tutman seni her halükarda karlı çıkaracaktır: yatay geçiş yapacak olsan da olmasan da. Elindeki fırsatı iyi değerlendirmen dileğimle :)

Yatay geçiş serisini takip edecek arkadaşlar için, yazının ikinci kısmını 14 Eylül Çarşamba günü yayınlamaya çalışacağım :)

Konu hakkında sorularınız olursa yazmaktan çekinmeyin, hem sıradaki yazılara da yön vermiş olursunuz :)


(Bu arada Kurban Bayramın kutlu olsun :) )

Sevgiler
Karga ve Kız

4 yorum:

  1. Yatay geçiş düşünenler için güzel bir bilgi olmuş.Bu arada iyi bayramlar :)

    YanıtlaSil
  2. Benim için faydalı bir yazı oldu teşekkür ederim

    YanıtlaSil