1 Nisan 2017 Cumartesi

Şipşak, Hızlı Yazılar: Mutlu Olmak İçin


Dünya dönüyor, yaşamlar devam ediyor ve tam olarak nasıl oluştuğu bilinmeyen kaosla çeşnilendirilmiş düzen döngüsünü sürdürüyor. Bu döngüyü kim nasıl sürdürüyor bilinmez ama birileri bir şeyler yapıyor, kimi severek kimi zorla. Zor kullananlar hayatlarından memnun mu yine bilinmiyor ama hayatlarından memnun olmayan azımsanamayacak sayıda insan yaşamlarına devam ediyor(Topluluktan biri şikayet eder bir tonla bağırır "Tabi buna yaşamak denirse!".

İnsanlar doymuyordu; yemeğe, aşka, şevhete, paraya, güce... Ama bu sürekli aç halini gidermek için çabalayan pek azdı. Büyük bir iştahla bu yola girişip doğru yoldan çıkmayanlardansa kimsenin haberi yoktu. Belki de sadece yok olmuşlardır iştahlarının çaldırttığı kapılarda.

(Okuduğun  bu satırları yazan yazar bir anda yazmayı durdurur ve düşünür "Kişisel bir şeyler yazmaya niyetlenmişken ne ara bu kadar evrensel bir yazıya dönüştü bu yazı?")

Birey mutluluğunu, huzurunu, azmini sağlayamamışken toplumunkinden söz etmek mümkün değil. Yönetmeyi, manipüle etmeyi seven güç tutkunlarıyla dolu bu sapkın gezegende kimin doğruyu söylediğinden, kimin iyi kimin kötü olduğundan emin olamazken yaşam enerjimizi nerede aramamız gerektiğini halen başkalarının söylemesini mi bekleyeceğiz? Artık bu özü aramak için bir iç yolculuk yapmamız gerektiğinin farkına varmamız gerekmez mi?

İç yolculuk adı altında kendime sorduğum milyon tane soruyla ve girdiğim onlarca çıkmazla bunalımlardan bunalım beğendim ve halen depresyon için petrol mavisinin mi kül grisinin mi daha melankolik olduğuna karar vermekle meşgulüm. Ama bir saniye... Evreka(eureka)! Hayatımın anlamını ya da en azından mutlu olabilmek için yapmam gerekenleri buldum sanırım! En azından teoride.

Hayatta herkesin kendine eziyet etmek için özel bir işkence yöntemi vardır. Popüler tercihler arasında ertelemek, kendine hakaret etmek ve başkalarının düşüncelerini tahmin etmeye çalışmak gelebilir sanırım. Benim için yaldızlarla süslü olan işkence yöntemi "ERTELEMEK". Bu konuda kendimce bazı fikirlerim var ama bakalım ne kadar işe yarayacak. Bu fikirleri burada açıklayamacağım çünkü yaşam koçluğuna soyunmak yapılabilecek en gerizekalıca şey bu mazoşistlik durumunda. Belki daha sonra kısmen bahsederim ama tavsiyeden çok yaşadıklarımı anlatmak adına olur bu bahis de.


Sevgiler
Kız

4 yorum:

 1. Merhaba! :)

  Bir yazının yazım aşamasında evrilmesini heyecanlı buluyorum. Kişiselden evrensele, anıdan kurmacaya dönüşmesi vb. Sözcükleri yönetmek yerine sözcüklerle akmak daha güzel... Kül rengi ile petrol mavisi yine bir ölçüde tahammül edilebilir renkler; bunalım için onlar yerine sanki kobalt mavisi daha iyi bir seçenek olabilir :)

  Güzel günler diliyorum!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba :)

   Benim de hoşuma gider öyle yazıları okumak, bir kere de ben yazayım dedim :)
   Kobalt mavisi de güzel olur, arkada bulutlu bir gökyüzüyle ımm-ıh :D

   Güzel ve neşeli günler :)

   Sil