18 Temmuz 2017 Salı

Sosyal Mevzular #9 Cahil Cahil Konuşmak


Para kazanmak için vücudunu göstermesi, tahrik edici pozlarla hedef kitlesinin daha çok para harcamasını sağlaması kendini pazarlamak değildir. O bir manken, çok abartıyorsun. Tabii ki bu şekilde para kazanırken aynı zamanda kadınların metalaştırılmasına karşı çıkmasında bir tezatlık yok.

Kampanyaların limitlerini, katılımın sonucunda hangi şartları da kabul etmiş olduğunu silik, küçük veya hızlıca akan yazılar şeklinde sana bildirmiş olmaları ve senin bu bilgilendirmeleri görmemiş olmaman tamamen senin suçun. Bunun algı kurallarındaki odak noktası oyunlarıyla yapılmış olması kesinlikle pazarlayıcının güvenilirliğini test etmende bir kriter olamaz, sana bildirdiler sonuçta. Bak bakayım yasalar ne diyor?


Pür dikkat izlediğin video/filmlerin arka planlarını süsleyen ya da açık bariz videoyu bölüp önüne çıkan, film sürelerinden daha uzun süre tv saatini alan, gezdiğin siteleri takip edip gezdiğin diğer sitelerde bunların bildirimlerini gösteren reklamlar tamamen senin daha faydalı ve çok yönlü bir hayat yaşaman için. Yoksa sen kurulan hemen hemen tüm firmaların senin kazandığın üç kuruş için ağızlarından salyalar akıttığını mı sanıyorsun? Allasen, adamlar devasa kasalarını senin üç kuruşunla mı dolduracaklar, ne safsın.

Öncelikle şunda bir ortak paydada buluşalım: erkekler erkek, kadınlar kadındır; cinsiyetler belli karakterlere ve FITRATa sahiptir. Erkekler hesabı öder, kadınlar kahkaha atmaz, erkekler arı ise kadınlar çiçektir, babanın lafının üstüne laf tanınmaz, kadın kısmı evden fazla uzaklaşmaz ama erkeğin evden uzaklaşıp burnunun bir sürtmesi gerek.

Bilim, doğa, çevre sevgisi falan boş işler. Araştırmacı mı olacaksın, bak bakayım bir ineklerin genlerini nasıl oynarsan daha etli ve daha sütlü olurlar, ya mümkünse bir de çok yavrulasınlar. Malum kıtlık kapıda, insanları doyurmak gerek. Yahu üretilen ürünleri zayi etmemenin bir hal çaresi bulunur, önce ne kadar fazla üretebileceğimizin bir hesabını et bakalım.

Kahvemi en afilli kafelerde içerim yani, keyif yapmayı ben de hakediyorum. Hem bak bazı kafeler öyle elit ki duvarlarında Afrikalı emekçilerinin fotoğrafları bile var. Dünyanın gerisinde kalan Afrikalı insanlara istihdam sağlamaları bile ne kadar hoş.

Youtube son senelerde gerçekten çok gelişti, videolarının kişisel yaşama yer veriyor olması insanları birbirine daha da yakınlaştırdı. Geçen izlediğim bir kanalda kız bütün gününü videoya çekmiş ve oldukça samimi bir dille sabah bakım rutininden tut her gün koşu yaptığı parkı bile anlatmış. Bütün gün onun videolarını izledim. Tabii başka şey yapmaya vaktim kalmadı ama oldukça eğlendim.

****

Gerçekten,
Bazen sadece düşünmemek istiyorum
Ama elimde değil.
Düşünmemeyi düşünemiyorum.

Yok olmak nedir?

Gün geçtikçe aptal görülüyor ve aptallaştırılmaya çalışılıyoruz. Belki düşünemiyor olmayı dilemem de bu çabaların bir meyvesidir.

Düşün.
Aklını kullan.Sevgiler
Karga

6 yorum: