Blog prensiplerim:
- Biriktikçe yazıyorum: tecrübe, bilgi, acı, mutluluk vs.
- "Bana da beklerim" tarzı yorumları içeriği ne olursa olsun yayınlamıyorum.
- Yorumlara vakit yaratabildikçe cevap yazıyorum.

30 Nisan 2018 Pazartesi

Zihnin Gıdası Kitap: Neden Bu Kadar Akıllıyım?

Merhaba Sevgili Okur,

Çok yazmıyorum biliyorum, söyleyeceğim çok söz var ama henüz hazır değiller söylenmeye. Şu aralar çok konuşmak ve çok yazmaktan kaçınıyorum. Yalnızca kendim için yazıyor, okuyor ve konuşuyorum. İçe dönmek gerekiyor bazen, özellikle de bu denli çok yara alıp kan kaybedildiğinde. Şuan bol felsefeli ve bilimli besinlerle beslediğim beynim parçaları birleştirebilirse o zaman bir şeyleri buraya da dökeceğim. Kendi karmaşamı yazıya dökmek yalnızca hayal kırıklığı olacak biliyorum.

"Madem yazasın yok, burada ne işin var?" gibi haklı bir soru sorabilirsin, besinlerimden birisini burada paylaşmak için can atıyorum da ondan. Bir kitap tavsiyesiyle geldim :)
Bitirdiğim kitapları kısaca özetlediğim ve düşüncelerimle puanlarımı yazdığım bir defterim var normalde. Ama işe bak ki kütüphaneye gelirken defterimi yurtta unutmuşum. Kitabın tadı henüz damağımdayken yazmak istediğimden dolayı da bu "yazmak" işini bilgisayarımda yapmak durumunda kaldım. Belki de iyi olmuştur çünkü öyle olmasaydı muhtemelen bu yazıyı yazıyor olmayacaktım. Lafı uzatmadan aldığım notları buraya bırakıp kaçıyorum.

Kitap Adı: Neden Bu Kadar Akıllıyım?
Yazar: Friedrich Nietzsche
Yayınevi: Zeplin Kitap
(95 sayfa)

-Nietzsche'nin bazı sorulara cevapları ve bunlarla beraber bazı kitaplarına(özellikle Zerdüşt'e) atıfta bulunarak pek çok konu hakkındaki düşüncelerinden oluşuyor kitap. Tanrı, din, ahlak, erdemli olmak, kadınlar, insanların yaptığı temel hatalar ve kendi benliğiyle daha nicesinden bahsediyor.

-Kitap tek kelimeyle çok güzeldi. Okurken sadece kendi düşüncelerimi bulmakla kalmadım, bana zıt olabilecek ya da ilk defa duyduğum düşüncelerle de karşılaştım. Okurken beni zorlayan kitapları seviyorum çünkü beni zorlaması, faydalı olduğu ve bana yeni bir şeyler katabileceği anlamına geliyor.

-Bu kitabı daha boş vaktim olduğunda tekrar okumak istiyorum, bazı bahsettiği kısımlar üzerinde tekrar düşünmeyi gerektiriyor. Hem biraz bu sebeple hem de arada sırada tekrar açıp kurcalamayı isteyeceğimi bildiğimden kaynaklı satın almayı düşünüyorum kitabı. Bir dahaki kitap siparişimde listeye ilk ekleyeceklerim arasında.

Puanım: 5/5

Kitapta en çok beğendiğim kısımlardan birisini de bırakıyorum aşağıya :)

Kitapla alakasız bir şarkı da bırakıyorum buraya. Şarkısız yazı paylaşamazdım herhalde değil mi? :) Bu aralar çok dinliyorum bu şarkıyı, üstelik normalde cover'ları çok dinlemem genelde orjinal halleri daha çok beğenirim.

Sevgiler
Karga?

1 yorum:

  1. "İçe dönmek gerekiyor bazen, özellikle de bu denli çok yara alıp kan kaybedildiğinde."

    Yaralar, bıraktıkları izlerden daha çabuk iyileşir... Umarım parçalar birleşir ve dökülüp giden yazıları takipçilerin olarak, biz toplar geliriz :) Tavsiye kitabını da bir gün okurum inşallah...

    YanıtlaSil