Blog prensiplerim:
- Biriktikçe yazıyorum: tecrübe, bilgi, acı, mutluluk vs.
- "Bana da beklerim" tarzı yorumları içeriği ne olursa olsun yayınlamıyorum.
- Yorumlara vakit yaratabildikçe cevap yazıyorum.

3 Temmuz 2018 Salı

2'li Film Tavsiyesi

Merhaba sevgili, canım Okur,

Gıda zehirlenmesi yaşadığım ve tüm gün hastanede süründüğüm günümün sonunda yapacak hiçbir şey bulamamış gibi gelip blog yazıyorum. Ama dur dur, gazı dağıtmadan yazıyı tamamlayayım da sonra dinlenmem gerek daha.
Birisini 2 gün önce diğerini de bugün izlediğim ve oldukça beğendiğim iki filmle karşındayım.  Normalda 6'lı film lakırdısı serisiyle paylaşıyordum filmleri ama bu iki filmin arada kaynamasına gönlüm razı gelmedi.


İlk filmimizin adı Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim(Je ne suis pas un homme facile). 2018 yapımı çok ilginç bir Fransız filmi. Aslında klişe bir temaya sahip: Kadınlar ve erkekler rolleri değişseydi ne olurdu? Tabii bu temayı da klişe aşk hikayesi temalarından birisi seçilerek işlemişler. Ancak tüm bunları kaliteli oyunculuk ve zekice kurgulanmış imalarla, sembollerle harmanladıklarında film kesinlikle kendisini izlettiriyor hem de severek. Cinsel sahneleri ve imalarından kaynaklı belli bir yaşın üstüne hitap ettiğini düşünüyorum ama yine de tercihe kalmış tabii ki.

Puanım: 5/5


Diğer filmimiz ise Dangal. 2016 yapımı güzel gaza getiren bir Hint filmi. Hayali uluslarası güreş şampiyonu olmak isteyen bir güreşçi olan Mahavir Singh Phogat, parasal sıkıntılarından dolayı hayalini gerçekleştiremez ama vazgeçmez de. Doğacak oğlunun bu hayali gerçekleştireceğine inancı tamdır ancak bir türlü oğlu olmaz. Sonunda 4 kıza sahip olan Mahavir, iki kızının kuvvetinin farkına varınca erkek çocuk isteğini bırakır ve kızlarını güreşçi olarak eğitmeye başlar.
Beklentiyi yükseltmek istemesem de film gerçekten çok güzeldi. Motive edici yanından tutun güçlü kadın profiline, baba-kız ilişkisine o kadar hassas konulara o kadar güzel değinmiş ki. Ve tabii ki Aamir Khan'ın ve kızları rollerindeki Zaira Wasim ve Suhani Bhatnagar'ın başarılı oyunculuklarıyla film daha da başarılı bir hale gelmiş.
Ailecek izleyin efendim, erkekler de izlesin ki kadınların güçlü olabileceğini görsünler.

Puanım: 5/5

Sevgiler
Kız

2 yorum:

  1. Dangal zaten listemdeydi ama bugün iki oldu karşıma çıkışı. Bu demektir ki artık izleme zamanı gelmiş. :D Diğer filmi de ekledim listeme :)

    YanıtlaSil
  2. İzleyecek film arıyordum ve yazını görünce aşırı sevindim. İki filmi de izleyeceğim. Yeni önerilerini bekliyorum. :')

    YanıtlaSil